Sony Xperia M – İnceleme

Sony Xperia M – İnceleme

2.285 »kişi okudu
0
PAYLAŞ

xperia m inceleme
Sony orta-giriş seviyesi için tanıttığı Xperia M’yi inceliyoruz. Telefon yaz başlarında Xperia SP ve L’den sonra tanıtılmıştı. Xperia M Özellik ve fiyat bakımından çok dengeli bir konumda bulunuyor.

Teknik Özellikler:

  • 4″  854×480 TFT Ekran
  • 1 Ghz Snapdragon S4 işlemci (Çift çekirdekli)
  • 115 gram, 9.3 mm kalınlık
  • 5 megapiksel kamera
  • 1 Gb Ram
  • 4 Gb dahili hafıza (32 gb’a genişletilebilir)
  • Bluetooth 4.0
  • Android 4.1 Jelly Bean (Güncelleme alacak)
  • NFC

Donanım ve Performans

Telefon sahip olduğu donanımla ortalama bir performans sergiliyor. Menü ve uygulama geçişlerinde kasmalar çok nadir oluyor. Sony artık giriş ve orta seviye telefonlarına 1 Gb ram koymaya başladı. Xperia M’de sahip olduğu 1 gb ram ile daha çok uygulama açabiliyor. Sahip olduğu işlemci da tam bulunduğu segmente uygun olarak seçilmiş. 1 ghz hızındaki işlemci gündelik işlerinizin üstesinden gelebilecek kapasitede bulunuyor. Telefonda HD ekran bulunmaması nedeniyle de kasmalar en aza iniyor.  Ayrıca telefon görüşmelerde ses netliğini artıran HD ses özelliğine sahip.

Tasarım

xperia m tasarım
Diğer Xperia telefonlarından alışık olduğumuz şık bildirim ışığı Xperia M’de de bulunuyor.

xperia m güç
Omnibalance tasarım anlayışının simgesi olan güç düğmesi Xperia M’ye konmuş.

OmniBalance tasarımının kullanıldığı Xperia M’de arka tarafta elde hoş duran plastiğimsi yüzey, alüminyum güç tuşu, ve dikkat çekici hatları telefonu diğerlerinden ayırıyor. Abisi Xperia L’den farklı olarak eğimli Arc tasarımı yerine Xperia Z gibi düz tasarıma sahip.

Ekran Kalitesi ve Yazılım

Telefonda bulunan 4″ ekranda altta bulunan kapasitif tuşlar da yer kaplıyor. O yüzden ekranının tamamından faydalanamıyorsunuz. Ayrıca ekranda kullanılan TFT panel görüş açısı değiştikçe görüntülerde bozulmalara neden oluyor. Bu sorun Xperia Z’de bile vardı. Bu fiyat seviyesi için yine de ekranın başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

xperia m ekran
4 inç ekran ortalama bir görüntü kalitesi sunuyor.

Yazılım tarafındaysa Sony’nin güzelliklerinden yararlanan Xperia M Walkman, Albüm, Sony Select uygulamalarıyla stok Android’den farklı uygulamalara sahip. Sony yazılım geliştirirken stok Android arayüzüne sadık kaldığını söyleyebiliriz. Ancak ayrılan yönleri de bulunuyor. Bildirim panelinde sadece 5 ayar simgesine yer verilip alan sade tutulmaya çalışılmış. Standart Müzik Çalar uygulaması yerine Walkman yazılımını geliştiren Sony, Walkman adını telefonlarında yaşatıyor. Walkman sahip olduğu ses geliştirmeleri ve özellikleriyle eski Walkman kalitesini aratmıyor. Ancak bir kaç lag ve küçük hatalar bulunuyor. Yine Albüm, Filmler gibi uygulamalar çok şık tasarıma sahipler. Filmler uygulaması çok fazla format desteklemediği için Google Play’den 3.parti uygulamalara ihtiyaç duyabilirsiniz.

walkman
Walkman ile müzik dinlemekten daha çok zevk alıyoruz.
xperia-videolar
Filmler uygulaması şık tasarıma sahip ancak format desteği az.

Kamera

Sony Xperia M, 5 MP flaşlı kameraya sahip. 4x yakınlaştırma özelliği bulunan telefonda ayrıca, otomatik netleme özelliği de bulunuyor. Ayrıca Xperia M’de HDR özelliği bulunuyor.

Kamera örnek fotoğrafları:

xperia m kamera
Kamera arayüzü hem basit hem kullanışlı. Ancak kamera çok kaliteli değil.

 

Dikkat çekici özellik: NFC

Genellikle üst seviye telefonlarda gördüğümüz özelliğe Xperia M sahip. Cihazları birbirine dokundurarak anında veri aktarımını sağlayan teknoloji giriş ve orta seviye diğer cihazlarda çok az bulunuyor. Bu teknolojiyle ayrıca kablosuz hoparlöre diğer telefonlara ve NFC özelliği bulunduran tüm cihazlarla iletişim kurabilirsiniz. Bu özelliğiyle Xperia M diğer markaların orta-giriş seviyesi telefonlarından ayrılıyor. Telefon DLNA sertifikasına da sahip. Ayrıca Sony Smart Tag desteği de var.

xperia m nfc

 

Batarya ve kullanım süresi

Sony Xperia M sahip olduğu 1750 mAh bataryayla bir günü rahat çıkaracak kapasitede bulunuyor. Telefon ayrıca 12 saat konuşma süresi, 9 saat video oynatma, 7 saat de internette gezme süresine sahip.

xperia m batarya
Telefonun arka kapağı çıkarılabiliyor.

 

Fiyatı ve Alternatifleri

Sony Xperia M geçtiğimiz ay ülkemizde satışa sunuldu.  Telefonu şu an en ucuz 549 Tl fiyat etiketiyle Bimeks‘te bulabilirsiniz. Telefon fiyatı Nokia Lumia 520 ile yakın diyebiliriz. Her ikisi de fiyatının hakkını veren telefonlar. Ama Xperia M sunduğu Android deneyimiyle bir adım önde bulunuyor.

Sonuç olarak Xperia M fiyatının hakkını veren bir akıllı telefon. Ağabeyi Xperia L ile araasında çok fazla fark olmayan Xperia M’nin biraz daha bütçe dostu olduğunu söyleyebilirim. Uygun fiyata gündelik işleri yapabilecek bir telefon arıyorsanız Xperia M size göre diyebilirim.